Apteczki z normą DIN

Każdy z nas wie co zrobić kiedy się skaleczy w palec podczas prac domowych

, czy kiedy nasze dziecko się przewróci i będzie miało ranę na kolanie. Wtedy pomocna jest apteczka z niezbędnymi przyborami, które oczyszczą miejsce przerwania ciągłości skóry i zabezpieczą je przed zakażeniem i bakteriami. Poza domem, apteczka jest też obowiązkowa w zakładzie pracy.

Niezbędne wyposażenie apteczki

niezbędna apteczka din 13157Polskie prawo nie nakazuje jakie powinna mieć wyposażenie apteczka pierwszej pomocy, ogranicza się jedynie do obowiązku posiadanie jej przez zakłady pracy i kierowców samochodów. Tak naprawdę w jej wnętrzu może być wszystko, ale także nic konkretnego. Najlepsze są apteczki spełniające normy unijne, gdyż posiadają wszystkie niezbędne elementy, które się przydadzą podczas każdego wypadku. Niezbędna apteczka DIN 13157 posiada bogate wyposażenie, które się sprawdzi w zakładzie pracy i w samochodzie. Apteczkę możemy nabyć w formie metalowej szafeczki, plastikowego pudełka, albo miękkiej torebki z materiału wodoodpornego. Wkład spełniający normę DIN 13157 posiada zestaw plastrów, bandaży, opatrunków i kompresów. Jednym z elementów apteczki jest koc ratunkowy, który służy do zabezpieczenia ofiary wypadku przed wychłodzeniem, dotyczy to szczególnie osób najbardziej poszkodowanych. Ważnym elementem jest też ustnik służący do wykonywania sztucznego oddychania. Jest on na wyposażeniu droższych apteczek, które spełniają normy wytyczone przez Unię Europejską. Przy udzielaniu pomocy osobie, której nie znamy, warto zakładać jednorazowe rękawiczki lateksowe, które znajdują się w apteczce, ponieważ chronią nas przed ewentualnym kontaktem z krwią osoby poszkodowanej. Zanim wybierzemy odpowiednią apteczkę, dobrze jest poznać jej zawartość i wiedzieć jak ją zastosować w chwili wypadku. Im droższą kupimy apteczkę, tym lepsze będzie posiadać wyposażenie.

Ceny apteczek zależą od ich wkładów, najtańsze będą te niespełniające norm DIN. Najczęściej posiadają one kilka elementów zapakowanych w plastikowe pudełko. Droższe będą w formie metalowej apteczki, albo wodoodpornej torebki. Oczywiście można zakupić apteczkę za niecałe dziesięć złotych, lecz jej zawartość będzie pozostawiać wiele do życzenia. Niektóre jej elementy posiadają datę ważności, którą należy przestrzegać.