Poliwęglan lity jako podstawowy zamiennik szkła

W architekturze oraz budownictwie już od wielu lat powstała potrzeba stworzenia materiału, który będzie mógł zastąpić szkło. Potrzeba ta wyrosła bezpośrednio z wrażliwości materiału szklanego na uderzenie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Tak właśnie powstał poliwęglan lity, który jest podstawowym materiałem zastępującym szkło. Jest on jednak o wiele razy bardziej wytrzymały, co powoduje, że jest wszechstronnie stosowany w różnych branżach gospodarki.

Poliwęglan lity i jego wszechstronne zastosowanie

poliwęglan lity cenaDzięki temu, że materiał ów w znakomity sposób imituje szkło, a zarazem jest pozbawiony wszelkich wad, które posiada materiał szklany, nadaje się znakomicie do budowy okien i drzwi odpornych na uderzenie. Oprócz tego, że jest on odporny na uderzenia, oferuje także przezroczystość porównywaną do szkła. Dzięki temu może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie względy bezpieczeństwa zabraniają montowania materiałów szklanych (np. w szkołach czy przychodniach). Kupując poliwęglan lity cena jest w bezpośredni sposób uzależniona od jego odmiany. Do rodzajów poliwęglanu możemy zaliczyć odmiany przeciwodblaskowe, ognioodporne czy o zwiększonej twardości. Istnieją także wersje poliwęglanu, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Oprócz zastępowania szkła, poliwęglan posiada także inne bardzo pożądane cechy. Jego estetyczny wygląd jest doceniany przez projektantów ogrodów zimowych czy też oranżerii. Z poliwęglanu litego wykonuje się także wszelkiego rodzaju witryny sklepowe oraz ekrany akustyczne. Oprócz wyżej wymienionych, oczywistych zalet tego materiału, możemy podkreślić jego łatwość obróbki. Płyty poliwęglanowe są w znacznej mierze lepiej przygotowane do obrabiania mechanicznego niż materiały ze szkła. Dzięki temu z poliwęglanu produkowane są wyroby i akcesoria, które nie mogłyby zostać wytworzone za pomocą materiału szklanego, lub ich wytworzenie pochłonęłoby znacznie wyższe koszty.

Poliwęglan lity jest jednym z najbardziej popularnych materiałów w nowoczesnym budownictwie. Znajduje zastosowanie zarówno w tradycyjnym budownictwie, jak i podczas budowania bardziej wyszukanych architektonicznie elementów. Poliwęglan typu litego jest także popularny w branży ogrodniczej (jest często wykorzystywany do budowy szklarni).