Jak wybrać panele podłogowe?

Materiał na wykończenie podłóg ma kluczowe znaczenie dla tego, jak pomieszczenie będzie wyglądać. To jedna z tych jego części, których nie zmienimy szybko, jeśli zmienimy zdanie co do materiału i koloru. Decyzję powinno się więc dobrze przemyśleć, rozważając wszelkie opcje oraz ich za i przeciw, zanim wybierzemy się na zakupy.

Panele zamiast litego drewna na podłodze

panele podłogoweZakrycie całej podłogi dywanem czy wykładziną dywanową już od dawna nie jest w modzie. Dywany stanowią ciekawy dodatek, jednak obecnie na podłogach spotyka się raczej płytki, deski czy panele. Płytki świetnie sprawdzą się w przedpokoju, kuchni i łazience, jednak niewiele osób wybiera je do pokoju. W pokojach lepiej sprawdza się lite drewno lub panele, jednakże cena dobrej jakości drewna odstrasza wielu kupujących. Choć jest to materiał, który wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat, to koszt jego zakupu oraz późniejszego cyklinowania jest stosunkowo wysoki. Tańszą, a także bardzo dobrą opcją, są panele podłogowe. Ich wzór przeważnie to właśnie wzór drewna. Dzięki dużemu zróżnicowaniu na poszczególnych panelach, nie są one nudne i cała podłoga ciekawie się prezentuje. Panele są dość tanie, już za około dwadzieścia złotych za metr można znaleźć ciekawe wzory. Warto jednak wydać nieco więcej na takie panele, które naprawdę się nam podobają i mają ładny wzór, pasujący do naszej wizji wnętrza. Przy zakupach kierujmy się nie tylko wzorem i ceną, ale też jakością wykonania i klasą ścieralności paneli – do mieszkań odpowiednie będą panele klasy AC3 i AC4.

Panele układa się bardzo łatwo i można zająć się tym samodzielnie, co także obniża koszt wykończenia podłogi. Ze względu na niską cenę, możemy co kilka lat, przy okazji zmiany wystroju, zmienić również podłogę, przez co pokój będzie wyglądać całkowicie inaczej, a my nie poniesiemy zbyt wysokich kosztów.