Nowa seria części do MZ

 

Motocykle ze stajni MZ były już niemal marką kultową, i coraz więcej starych i doświadczonych motocyklistów wracało do tych maszyn, odkopując motocykle dawno pozostawione w garażach, czy kupując wiekowe egzemplarze po bardzo niskich cenach, by móc je potem odnowić niemal do oryginalnego stanu. W naszej ekipie również było wielu kolegów, w tym i ja, którzy zaczynali przygodę z motocyklami na emzetkach właśnie.

Części zamienne do motocykla MZ

wymienne części MZPo zamknięciu firmy, która produkowała emzetki, odnawianie starych maszyn było nie lada wyzwaniem, bo wymagało naprawdę dużego nakładu pracy przy regeneracji części i bardzo często było niemożliwe, choćby ze względu na sam stan techniczny maszyny. Dlatego, wiadomość o ponownym uruchomieniu linii produkcyjnej, produkującej głównie wymienne części MZ nowego typu, rozeszła się w kręgu pasjonatów niemal natychmiastowo. Były to nowe części, aczkolwiek już pierwsze porównanie wskazywało, że nie zmieniły się one za bardzo przez lata, i czasem bez problemu mogły pasować do starych maszyn, niekiedy wymagając tylko nieznacznych przeróbek i dopasowania. Nowsze części były już produkowane za pomocą współczesnych technologii, z użyciem o wiele lepszych materiałów niż serie kolekcjonerskie, które często nie nadawały się do użytku nawet po gruntownej regeneracji. Nawet bardzo wiekowe maszyny mogły być dzięki nim doprowadzone do niemal idealnego stanu bez większego trudu, o wiele mniejszym nakładem pracy i czasu, a dzięki wytrzymałości i odporności owych podzespołów, odnowione motocykle mogły być używane o wiele dłużej i intensywniej niż regenerowane maszyny. Dla nas jednak ważniejszy był koszt owych części. Porównując ich cenę z całkowitym kosztem regeneracji jednego podzespołu, nowe części zamienne były zdecydowanie tańsze, a ich instalacja nie dość że była o wiele mniej czasochłonna, to jeszcze wymagała o wiele mniejszego nakładu pracy.

Dzięki bardzo dużej dostępności i niskiej cenie nowej serii części, wielu kolegów zdecydowało się ponownie uruchomić stare maszyny, i coraz więcej można było obejrzeć na pokazach. Jeszcze jedną zaletą nowej serii była zgodność pokazowa, gdyż mimo iż były nowsze, to jednak części pochodziły ciągle od oryginalnego producenta motocykli i mogły być używane w maszynach podczas zlotów.