Wędzarnie z elektrycznymi generatorami dymu

Wędzenie to najbardziej tradycyjny, polski sposób na przedłużenie terminu przydatności mięsa. Obecnie w Polsce w dalszym ciągu stawia się wędzarnie, jednak działają one w oparciu o energię elektryczną. Mają wbudowane generatory dymu, które doskonale sprawdzają się wędzeniu. Dym może mieć różne właściwości, w zależności od tego, jak ustawimy generator. W niektórych wędzarniach sami mamy wybór, z czego dym powstaje.

Generator dymu w wędzarni elektrycznej

wędzarnie elektryczneWędzarnie mają urządzenia, które wytwarzają dym. Jak wiadomo, nie ma dymu bez ognia, dlatego potrzeby jest odpowiedni wkład. Wędzarnie elektryczne również mogą korzystać z drewna, jednak ich użytkownik nie musi robić kilku rzeczy. Po pierwsze proces rozpalania wędzarni nie jest konieczny. Jedyne co użytkownik powinien wykonać, to odpowiednio ustawić pokrętła. Wędzarnie elektryczne same rozpalają drewno i potrzebują go mniej, aby wytworzyć dużo dymu. My za to możemy kontrolować jego natężenie, a także właściwości, poprzez filtry węglowe. W wędzarniach elektrycznych kontrolowany jest także stan gotowości mięsa do jego spożycia, dlatego ciągłe chodzenie i sprawdzanie nie będzie konieczne. Najlepiej w takich urządzeniach sprawdza się drewno bukowe, dębowa oraz grusza. Jeden kawałek drewna daje najwięcej aromatycznego dymu, w porównaniu z innymi gatunkami drewna. Możliwość kontrolowania ilości dymu jest bardzo ważna, gdyż mięso czasami potrzebuje jego mniejszych, a czasami większych ilości. Jeśli tak będzie wykonywać się wędliny, będą one na pewno prawdziwym przysmakiem. Nawet zwolennicy tradycyjnych metod wędzenia coraz częściej przekonują się do tych wędzarni i stawiają je u siebie na działce. Jest to coś bardzo wygodnego, z czego warto korzystać podczas przygotowywania mięsa.

Wędzenie dobrym sprzętem na pewno jest wygodniejsze, a i efekty smakowe będą lepsze. W dalszym ciągu korzysta się z dobrego drewna, a użycie elektroniki nie wpływa negatywnie na smak, ani kwestie zdrowia. Wędzarnie nadają się zarówno do produkcji większych partii mięsa, jak i do prywatnego użytku. Ułatwią one pracę, przez co niemożliwe będzie zrobienie nie takiej wędliny, jak chcieliśmy. Warto się przekonać i odwiedzić producenta, który cały czas pokazuje, w jaki sposób wędzarnia się sprawuje.