Mechanik od małych żurawi

Jest wielu mechaników od sprzętów mechanicznych, takich jak samochody, motocykle, traktory. Ja od zawsze interesowałem się mechaniką, ale nie chciałem być typowym pracownikiem warsztatu. Podjąłem decyzję, że będę zajmował się innymi, ciekawszymi maszynami. Wybrałem żurawie, a dokładniej ich mniejsze wersje. Praca jest naprawdę ciekawa, ponieważ niejednokrotnie na dużej wysokości.

Naprawa mini żurawi

mini żurawieCały mechanizm tych maszyn tak naprawdę usytuowany jest na wysokości. Dlatego naprawa wiążę się z pracą na kilkunastu metrach powyżej ziemi. Mini żurawie skonstruowane sa podobnie, dlatego nauczyłem się ich silników na pamięć. Najciekawszym aspektem mojej pracy są według mnie delegacje. Nie raz jeżdżę po całej Polsce, znajdując coraz to nowsze zlecenia. Aby pracować na mini żurawiach muszę mieć kurs prac na wysokości. Ukończyłem taki, dlatego wiem wszystko na temat zabezpieczeń linowych. Moja praca polega w dużej mierze na samej konserwacji sprzętu. Te silniki wymagają częstego smarowania, a nie wszystkie części są widoczne. Aby dostać się na przykład do tłoków w cylindrze trzeba rozkręcić wszystkie elementy nad nimi. Żurawie niejednokrotnie mają już ponad dwadzieścia lat, dlatego nie ma w nich systemów smarowania. Na nowszych mini żurawiach pracuje się jeszcze inaczej. Dużą rolę w nich pełni elektronika, dlatego musiałem zrobić dodatkowe kursy oraz szkolenia. Naprawa silnika wiąże się także z wprowadzeniem zmian do komputera. W swojej karierze naprawiłem już siedemdziesiąt dwa żurawie z generalnym remontem silnika oraz wiele innych, które miały tylko lekkie usterki. Nie wiem czy wiesz, ale taki mini żuraw potrzebuje także przeglądu silnika. Mam uprawnienia diagnosty, dlatego wykonuje takie zlecenia, pomagając jednocześnie właścicielowi żurawia naprawić ewentualne usterki lub zakupić części wymienne.

Przy takich mini żurawiach praca jest bardzo interesująca. Człowiek cały czas musi się rozwijać, aby wiedzieć, z jakich żurawi aktualnie się korzysta. Praca jest często w delegacji. W poprzednim sezonie cały czas jeździłem z południa, na północ i odwrotnie. Wiem w jaki sposób naprawić każdego rodzaju żurawia, bez względu na to, czy jest to usterka w silniku czy innego rodzaju mechanice. Zajmuję się nawet hydrauliką tych maszyn.