Meble w stylu hamptons

Klimat letnich wakacji, wypoczynku nad morzem połączony z elegancją i luksusem – te słowa doskonale opisują styl hamptons. Rozwiązania, które stosują bogaci amerykanie w swoich letnich rezydencjach, mogą być idealną inspiracją dla każdego. 

Jak urządzić wnętrze meblami w stylu hamptons?

styl hamptons mebleModny i coraz bardziej popularny wśród architektów wnętrz styl hamptons zawdzięcza swoją nazwę nadmorskiej miejscowości Hampton na Long Island, niedaleko Nowego Jorku. Jest to popularny wakacyjny kurort pełen willi należących do zamożnych Amerykanów. Słyną one z przepięknych wnętrz urządzanych przez najwybitniejszych projektantów. W środku widać zarówno rozmach i bogactwo jak i swobodę i przytulność. Barwy są bardzo spokojne i stonowane. Dominują biele, beże i szarości w połączeniu z różnymi odcieniami błękitu. Jeśli chcesz przenieść do swojego domu styl hamptons meble powinny być raczej klasyczne, o prostych formach i eleganckich kształtach. To co jednak dla nich najbardziej charakterystyczne, to wrażenie przytulności i zachęta do odpoczynku. Dlatego też podstawą są wygodne kanapy, miękkie fotele oraz duże ilości poduszek. Często wykorzystuje się też lekkie meble tarasowe np. z wikliny czy ratanu. Choć podstawą są jasne kolory, często na ich tle pojawiają się meble z ciemnego, surowego drewna. Uzupełnieniem stylu hamptons mogą być delikatne motywy marynistyczne, np. charakterystyczne biało-granatowe paski na detalach. Można też wykorzystać do dekoracji obrazy przedstawiające tematykę morską – najlepiej kiedy są one w stonowanych, jasnych barwach. Ważnym punktem sprawiającym, że całość wnętrza nabiera szlachetnego wyrazu są naturalne materiały – surowe drewno, wiklina, trawa morska, len. Urządzając swoje wnętrza w stylu hamptons musimy pamiętać jeszcze o jednej istotnej rzeczy – bardzo dużą role odgrywa tutaj przestrzeń. Wysokie, sufity, przestronne pokoje, duże okna – nie zawsze dysponujemy takimi możliwościami, warto jednak zadbać, aby nasze pomieszczenia nie były przeładowane. Lepiej postawić na jeden wyrazisty dodatek niż zagracać wnętrze dużą ilością bibelotów.

Styl hamptons charakteryzuje lekkość, przejrzystość i elegancja. I choć kojarzy się on z bogactwem, nie jest sztywny, łączy w sobie swobodę i dobry smak. Urządzone w nim wnętrza sprawiają wrażenie harmonijnych i zachęcają do odpoczynku.