Firmową konferencję najlepiej zorganizować w hotelu

Zorganizowanie firmowej konferencji, w dobie internetu, to bardzo prosta sprawa. Coraz częściej w dużych firmach zajmują się tym osoby specjalnie do tego celu wyznaczone. Chcąc podarować pracownikom trochę pozytywnych emocji można taką konferencję połączyć z imprezą integracyjną. Zazwyczaj tak się to właśnie dzieje w korporacjach. I zazwyczaj taki wyjazd organizowany jest do dobrego hotelu, który posiada kompletną infrastrukturę konferencyjną.

Jak wybrać hotel na firmową konferencję?

hotele konferencyjneBędąc osobą odpowiedzialną za zorganizowanie firmowej konferencji należy przede wszystkim określić wszystkie oczekiwania względem takiej imprezy. Najlepiej wszystkie parametry takiej konferencji spisać na kartce, a następnie zacząć szukać odpowiedniej lokalizacji. Jeśli ma to być konferencja połączona z noclegiem to wiadomo, że najlepiej wszystko zorganizować w jednym miejscu. Trzeba więc przejrzeć wszystkie hotele konferencyjne, które posiadają odpowiednią ilość miejsc noclegowych. Im większy hotel tym większa sala konferencyjna i tym większa liczba wolnych miejsc noclegowych. i tutaj jedna uwaga. Konferencję z noclegiem dla dużej liczby osób najlepiej jest zorganizować już na rok do przodu. Chodzi oczywiście o to, że chcąc zarezerwować kilkadziesiąt miejsc noclegowych dla pracowników trzeba to zrobić z bardzo dużym wyprzedzeniem. Podobnie jak ze zorganizowaniem przyjęcia weselnego. Wracając jednak do hotelu i jego infrastruktury to kolejna kwestią jest odpowiednia wielkość sali konferencyjnej. Bez problemu znajdziemy w Polsce hotele, które mają sale konferencyjne na kilkadziesiąt osób, ale znajdziemy tez takie z salami nawet na tysiąc osób. Zorganizowanie takiej imprezy to duże wyzwanie, dlatego koniecznością jest zajęcie się tym tematem odpowiednio wcześnie. To czasowe wyprzedzenie powinno być zależne od ilości osób, które będą na konferencji obecne. Im mniej osób tym później można się zająć zorganizowaniem takiego firmowego spotkania.

Zorganizowanie konferencji polega głównie na przejrzeniu stron internetowych hoteli posiadających infrastrukturę odpowiadającą zapotrzebowaniu. Następnie trzeba powysyłać zapytania o wycenę takiej imprezy. Im większą konferencję organizujemy tym wcześniej się tym zajmijmy. W dużych korporacjach takie eventy organizuje się nawet na rok do przodu.