Czy serwis komputerowy to tylko naprawa sprzętu?

Komputery stacjonarne są wypierane przez laptopy, głównie dlatego, że laptop posiada jedną, bardzo ważną zaletę – jest niewielki, co umożliwia jego bezproblemowe przenoszenie w dowolne miejsce. Możemy więc brać go w podróż, do pracy czy na uczelnię. Prawdopodobnie większość z nas korzysta z notebooka codziennie, więc zdarza się, że nagle może wystąpić jakiś problem, który sprawi, że koniecznością stanie się oddanie urządzenia do serwisu komputerowego.


Czy da się naprawić laptopa samemu?

serwis komputerowyZ pewnością możliwe jest samodzielne usunięcie niewielkich usterek, jednak z reguły naprawy są bardziej skomplikowane. Tylko dobry serwis laptopów poradzi sobie z ciężkimi awariami. Serwisy laptopów w Poznaniu wśród swoich usług wymieniają między innymi:

  • naprawy płyt głównych, które uległy elektronicznym uszkodzeniom,
  • naprawy uszkodzonych matryc,
  • czyszczenie układów chłodzenia i ich konserwacje, co jest polecane zwłaszcza w sytuacjach, gdy nasz laptop samoistnie się wyłącza lub zawiesza na skutek przegrzania.

Naprawa laptopów obejmuje także ich odratowanie po zalaniu. Możemy zwrócić się do profesjonalistów, których w Poznaniu jest naprawdę wielu, także wtedy, kiedy zależy nam na odzyskaniu przypadkowo utraconych danych.

Czym zajmują się serwisy komputerowe oprócz prowadzenia napraw?

serwis komputerowyNierzadko serwisy komputerowe prowadzą szerszą działalność, która oprócz naprawy sprzętów takich jak laptopy, PC czy tablety, obejmuje również sprzedaż części wymiennych:  zasilaczy i myszek, jak i akcesoriów – nie tylko do laptopów, ale i do drukarek. Zazwyczaj w ofercie znajdziemy tonery różnego rodzaju. Serwisy z Warszawy w swoim asortymencie posiadają zawsze produkty do drukarek każdej marki. Tonery powinny być dostosowane do drukarki – pojemnik z tuszem przeznaczony do urządzenia innej firmy niż to, które posiadamy, na pewno nie będzie dobrze dopasowany. Musimy zawsze wybierać odpowiednie, oryginalne produkty. Ich koszt jest dość wysoki, dlatego prędko popularność zyskały tonery zamienne. Odwiedzając sklepy komputerowe w Warszawie, spotkamy się z naprawdę szerokim asortymentem tego typu produktów. Stosując zamienniki kompatybilne z określoną marką drukarki, możemy sporo zaoszczędzić. Jeżeli zależy nam na redukcji kosztów eksploatacji drukarki, jest to rozwiązanie, które z pewnością dobrze się sprawdzi.

Co z urządzeniami o specjalistycznym zastosowaniu?

toneryNiewielu z nas miało kontakt z ploterem, który jest komputerowym urządzeniem peryferyjnym o specjalistycznym zastosowaniu – najczęściej służy architektom, poligrafom i grafikom komputerowym. Ploter pozwala na kreślenie map, nanoszenie obrazów na dużą, płaską powierzchnię, wycinanie wzorów, jak i grawerowanie. W ofertach producentów znajduje się wiele rodzajów plotera – to plotery atramentowe, laserowe, tnące, grawerujące i kreślące. Każdy z nich ma inne zastosowanie, ale aby poprawnie działać, wymagany jest papier odpowiedniej wielkości. W sklepach komputerowych znajdziemy specjalny papier do plotera, który charakteryzuje się wysokim stopniem spulchnienia, bardzo dobrą chłonnością oraz całkowitą, idealną białością (aby umożliwić wykonywanie na nim precyzyjnych obrazów czy kreślenie map). Jego zaletą jest też szybkie schnięcie. Papier do plotera jest zawsze nawinięty na gilzie i sprzedawany w roli. Wśród najpopularniejszych szerokości papieru wymienić można 297 mm, 330 mm, 620 mm i 1270 mm, ale oferta producentów jest oczywiście o wiele szersza.

Co jeszcze proponują serwisy komputerowe?

toneryWedług www.frazpc.pl oprócz napraw oraz prowadzenia sprzedaży produktów eksploatacyjnych, serwisy komputerowe oferują także na przykład usuwanie wirusów komputerowych, z którymi nie poradził sobie nasz antywirus. Przeciętny użytkownik nie zdaje sobie sprawy z tego, iloma wirusami system jego komputera jest atakowany podczas zwykłego przeglądania internetu. Program antywirusowy radzi sobie z większością z nich – dopiero gdy do sieci zostanie wypuszczony nowy, niespotykany wcześniej wirus, zapora systemowa może go nie zauważyć. Groźny wirus może zablokować całkowicie nasz komputer, uniemożliwiając nam korzystanie z niego w jakikolwiek sposób. Nie mogąc nic zrobić, czeka nas jedynie udanie się po wsparcie do serwisu – tam osoby posiadające doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu spraw podejmą odpowiednie działania – najpewniej czeka nas wyjęcie dysku, przeskanowanie go na innym komputerze, usunięcie zawirusowanych plików oraz oczyszczenie rejestru systemu. To czasochłonne, ale w rezultacie znów będziemy mogli cieszyć się sprawnym komputerem.

Podsumowując

Jak widać, często wsparcie dobrego serwisu komputerowego jest nieodzowne. Dzięki niemu żaden problem z komputerem nie będzie stanowił dla nas zmartwienia, gdyż zyskamy pewność, że zostanie on szybko usunięty. Oferowane przez serwisy komputerowe dodatkowe usługi takie jak sprzedaż tonerów, papieru czy różnych akcesoriów sprawi, że wszystkie ważne dla nas sprawy załatwimy w jednym miejscu.