Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Urządzenie pokoju dla nastolatka nie jest prostą sprawą. O ile pokój dziecięcy nie stanowi aż takiego problemu, o tyle pomieszczenie młodzieżowe, jest już trudniejsze do zaaranżowania. Wiąże się to bowiem z tym, że nastolatek ma na ten temat więcej do powiedzenia i trzeba się liczyć z jego gustem.

Biurka młodzieżowe a funkcjonalność

Biurka młodzieżoweJako rodzice z pewnością zastanawiacie się, jak urządzić pokój nastolatka w taki sposób, aby był on możliwie najbardziej funkcjonalny. Z kolei dziecko może mieć do tego zupełnie inne podejście. Jak sami zapewne wiecie, młodzież w wieku nastoletnim często buntuje się przeciw utartym schematom, a tym bardziej przeciw postanowieniom opiekunów. Warto więc już na samym początku zapytać dziecko, co by chciało mieć w swoim pomieszczeniu. Wówczas dużo łatwiej będzie wypracować jakiś kompromis między funkcjonalnością a preferowanym przez nastolatka stylem. Biurko młodzieżowe na przykład powinno znaleźć się koniecznie w każdym takim pokoju, gdyż dziecko musi mieć dogodne miejsce do odrabiania prac domowych. Oferta takich mebli jest obecnie bardzo szeroka, zaglądając na stronę jednego ze sprzedawców takich mebli jak np. www.almer-meble.pl można się o tym przekonać, tak więc z pewnością znajdzie się coś dla każdego. Najlepiej jest pozostawić swojemu dziecku dużą możliwość wyboru, a jedynie w razie konieczności interweniować. W końcu ma to być jego pokój, a nie rodziców. To samo dotyczy łóżka dla dzieci i innych elementów koniecznych w takiej przestrzeni. Niech nastolatek najpierw sam powie, co mu się podoba, a co nie. Jego gusta mogą być punktem wyjścia do dyskusji na ten temat.

Czy konieczne będzie projektowanie wnętrz?

architekt wnętrzJeśli rodzice nie chcą samodzielnie urządzać pokoju dla swojego dziecka, dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie tego profesjonaliście. Z pewnością architekt wnętrz wykona takie zadanie skuteczniej. Cena jednak także będzie wyższa niż wówczas, kiedy samemu urządzi się pokój. I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Jeśli finanse nie stanowią problemu można zastanowić się nad projektowaniem wnętrz przez jednego z fachowców z Lublina czy innego miasta. Według strony arthouseprojektowanie.pl osoba doświadczona znajdzie lepszy sposób na połączenie gustów nastolatka z wymaganiami jego rodziców. Dobrze jest wziąć pod uwagę również i taką możliwość.

Meble dziecięce czy młodzieżowe?

meble młodzieżoweJeśli samodzielnie aranżuje się wnętrze, jedną z ważniejszych kwestii będzie taki dobór umeblowania, aby nastolatek nie uznał go za zbyt dziecięce. Będzie się źle czuł we własnym pokoju, jeśli uzna, że zakupione przez rodziców meble przeznaczone są dla dużo młodszych użytkowników. Na pewno meble dla młodzieży powinny być już utrzymane w dość poważnym stylu, chyba że sam nastolatek ma jeszcze typowo dziecinne upodobania. Należy jednak pamiętać, że kiedy kupi się meble dziecięce dla nastolatka, może się okazać, że za rok przestaną one być już dla niego atrakcyjne. Co więcej, mogą okazać się obciachem w oczach kolegów i koleżanek ze szkoły. Lepiej więc kupić od razu coś przeznaczonego na dłuższy czas. Wiele cennych wskazówek odnośnie projektowania pokoju dla nastolatka  można znaleźć w artykule na portalu dla rodziców parenting.pl. Wracając do mebli, to inne ważne cechy ich:

  • praktyczność
  • odpowiednie wymiary
  • trwałość
  • stylowość
  • cena.

Kryteriów doboru mebli na pewno będzie wiele i będą się one różnić w zależności od oczekiwań i możliwości konkretnych osób. Bez względu na te kwestie należy jednak zakup umeblowania dobrze przemyśleć i nie podejmować takich decyzji zbyt pochopnie, aby później nie żałować.

Cechy mebli na wymiar

meble na wymiarStandardowa oferta, jeśli chodzi o meble, może być czasami niewystarczająca. Szczególnie wówczas, gdy pomieszczenie nie jest za bardzo ustawne, może być konieczność zamówienia mebli na wymiar. Taką możliwość dają niemal wszystkie większe miasta takie jak chociażby Nowy Sącz. Według producenta www.inter-styl.com.pl elementy robione na wymiar są przede wszystkim zawsze świetnie dopasowane do parametrów pomieszczenia i pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dzięki temu może ona sporo zyskać, a nie ma się wrażenia zagracenia pokoju. Niedobrze jest, kiedy umeblowanie zajmuje całą wolną przestrzeń, więc czasami warto zamiast klasycznych mebli poszukać czegoś, co świetnie wpasuje się nie tylko w wybrany styl, ale także w możliwości danego pomieszczenia. Wiele przedsiębiorstw oferuje wykonanie mebli na wymiar, które są przede wszystkim praktyczne. Należy jednak zwrócić uwagę na ich trwałość, gdyż nie wszyscy usługodawcy są niestety rzetelni. Elementy robione pod konkretne oczekiwania powinny być tym bardziej dokładnie sprawdzone, gdyż nie ma możliwości ich zwrotu. Jedynie, jeśli zostanie stwierdzona jakaś wada, można zgłosić reklamację.

Podsumowanie

Urządzanie pomieszczenia dla nastolatka to czasami wyzwanie. Trzeba jednak przede wszystkim szukać produktów sprawdzonych. Na pewno znaczenie ma także to, aby łączyły one w sobie cechy, których poszukują w meblach rodzice, jak i młodzież.