Jak sprawić aby nasz ogród prezentował się niesamowicie?

Ogród stanowi wizytówkę każdego domu, jednak co można zrobić by prezentowa się on zawsze w sposób niesamowity i by był on niepowtarzalny? Oto kilka podpowiedzi na jakie rozwiązania możemy się zdecydowany by ożywić nasza przydomową przestań i by nadać jej niepowtarzalnego charakteru.

Dobrze przemyślany projekt to połowa sukcesu

ogród

Podstawą dobrze prezentującego się ogrodu jest odpowiednie zaprojektowanie go. Według portalu https://ogrodeus.pl idealny ogród łączy w sobie dwa elementy, mianowicie posiada on walory wizualne jak i jest funkcjonalny. Pod pojęciem funkcjonalności w przypadku przydomowego ogrodu rozumiemy, że stanowi on miejsce wypoczynkowe dla domowników, jak i umożliwia organizacje różnego rodzaju ogrodowych przyjęć. Uzyskanie kompromisu pomiędzy tymi dwoma elementami niezbędnymi w przypadku dobrego ogrodu nie jest wcale takie łatwe jak by się mogło wydawać. W związku z czym nie ma się co dziwić, że coraz częściej projektowanie terenów zielonych powierzamy profesjonalnym firmą trudniącym się tego rodzaju działalnością. Zlecenie zaprojektowanie ogrodu to nie tylko gwarancja, że będzie on spełniał nasze oczekiwania, ale także, że wszystkie rozwiązania zastosowane w nim będą odpowiednio dobrane do naszych warunków pogodowych. Ponadto firmy zajmujące się aranżacja terenów zielonych, bardzo często świadczą także usługę realizowanie owych projektów, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie może powstać niesamowity ogród stanowiący jednocześnie powód do domy dla domowników jak idealne miejsce wypoczynkowe. Zaprojektowanie ogrodu to jednak nie wszystko o czym należy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się pięknym i funkcjonalnym ogrodem przez długi czas.

Urządzenie ogrodu – meble, altany

ogródIstotnym elementem ogrodu wpływającym tak na jego wygląd jak i na jego funkcjonalność są odpowiednio dobrane meble jak i elementy architektury ogrodowej. Jeżeli chodzi o elementy architektury ogrodowej to w tym wypadku przede wszystkim mowa o takich obiektach jak altana czy wiata drewniana. Obiekty te stały się właściwie nieodzownym elementem krajobrazu polskich ogrodów. Nie tylko stanowią one ciekawą dekoracje, ale są niezwykle praktyczne, stanowią one miejsce wypoczynku, organizuje się w nich rodzinne przyjęcia. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, warto dobrze przemyśleć to w jakim miejscu ma taki obiekt być zlokalizowany, a także odpowiednio dobrać jego wygląd i co ważne wielkość, tak by nie dominował nad ogrodem a stanowił jego spójny element. Dość często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczanie altany czy też wiaty w pobliżu oczka wodnego. Równie ważne co odpowiednie rozplanowanie usytuowania elementów architektury ogrodowej jest dobranie odpowiednich mebli ogrodowych. Chcąc wyjść nieco poza panujący w Polsce kanon i stworzyć bardziej unikalną aranżacje meble ogrodowe można zastąpić takim rozwiązaniem jakim są meble miejskie. Według strony www.astrini-design.pl cechują się one równie wysoką odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych a przy tym ich design odbiega nieco od typowych mebli ogrodowych. O czym zatem warto pomyśleć „meblując ogród”? Sprawdzą się tu takie rozwiązania jak:

  • ławki drewniane,
  • ławki betonowe,
  • donice,
  • stoły drewniane,
  • stoły betonowe.

Zasadniczo w przestrzeni ogrodowej, jeśli chodzi o meble stosuje się dwa rodzaje tworzywa: drewno i beton. Zarówno meble drewniane jak i betonowe są stosunkowo trwałe a i pomysłowo zestawione z terenem zielonym pozwalają na stworzenie zachwycającej aranżacji. Dobierając jednak meble do ogrodu należy pamiętać o umiarze oraz by brać pod uwagę przede wszystkim ich praktyczność, przede wszystkim maja one być łatwe w utrzymaniu, trwałe.

Taras – a wygląd ogrodu

TarasMówiąc o aranżacji ogrodu należy hoc w kilku słowach wspomnieć o tarasie. Taras jest specyficzna przestrzenią, która to niejako łączy dom z ogrodem, tworząc spójna całość. Otwarty taras bez wyraźnego odcięcia od ogrodu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy o tym, że rezygnacja z podwyższenia czy też pełnego ogrodzenia tarasu nie musi wcale zmniejszać jego praktyczność. W tym wypadku na funkcjonalność tarasu przekładka się przede wszystkim odpowiednie zadaszenie. Oferuje takowe wiele firm, w tym www.drepo.pl, której usługi można zamówić przez Internet. Zadaszenie tarasu umożliwia wykorzystywania tego rodzaju przestani przez zdecydowanie dłuższy okres w roku. Stworzeniu harmonijnej panoramy sprzyja także zastosowanie jednakowych mebli ogrodowych na tarasie i w ogrodzie czy to pod postacią donic, czy też ław.

Piękny ogród na lata – czyli jak utrzymać ogród

Siatka przeciw kretomZaprojektowanie i wykonanie pięknego ogrodu stanowiącego wizytówkę domu to jedno, a utrzymanie go w takim stanie przez lata to kwestia zupełnie odmienna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zachwycający ogród wymaga pracy i wiele uwagi. Oczywiście im prostszy ogród tym mniej wymaga pielęgnacji, jednak niektórych rzeczy nie da się uniknąć. I tak zadbany ogród to – regularnie koszona trwa, odpowiednio przystrzygane krzewy i drzewka iglaste. Poza właściwą pielęgnacją, należy także przedsięwziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, mowa tu przede wszystkim o odpowiednim zabezpieczeniu się przed szkodnikami. Warto tutaj zaopatrzyć się w takie rozwiązanie jakim jest siatka na krety, znaleźć je można np. na siatkiplastikowe.com.pl. Siatka przeciw kretom pozwala ochronić trawniki przed zniszczeniem, i zapewnić jego estetyczny wygląd. Zasadniczo to bardzo proste rozwiązania i czynności, jednak warto mieć świadomość tego jak wielka role ogrywają w zachowaniu właściwego wyglądu ogrodu.

Podsumowanie

Niesamowicie prezentujący się ogród to wynik dobrego planu od odpowiedniego projektu, odpowiedniego urządzenia jak i właściwej pielęgnacji. Warto zatem pamiętać, że piękny i niepowtarzalny ogród, to nie tylko niecodzienny pomysł i wyczucie style, ale także a może i przede wszystkim owoc naszej pracy.