Jak urządzić luksusowy jacht ze starej jednostki?

Odrestaurowanie starego jachtu nie jest łatwe, ale może okazać się wyjątkowo satysfakcjonujące. Dlaczego warto odnawiać jacht i urządzać go luksusowo, skoro łatwiej byłoby po prostu kupić nową jednostkę, której cena, w zależności od standardu, wcale nie musiałaby być znacząco wyższa niż koszt remontu generalnego? Z tego samego powodu, dla którego niektórzy kupują i przerabiają na mieszkania na kołach stare autobusy lub odnawiają stare, przerdzewiałe samochody: mają swoją historię i potrafią opowiedzieć więcej niż nówka prosto ze sklepu.

Kto zaprojektuje wnętrze?

projektowanie wnętrzPlanując kupno i remont jachtu, w celu przerobienia go na luksusową jednostkę, raczej nie zdecydujemy się na najmniejsze jachty, czyli te o… najbardziej standardowej długości: 8-15 m czy nawet mniejsze. Największe jachty na świecie mają nawet ponad 100 m długości, jednak taka „zabawka” pozostaje daleko poza zasięgiem przeciętnego żeglarza. Jeśli mamy już jacht nieco większy niż przeciętna, a zer na koncie nie ubywa, to z pomocą w zmianie wystroju może przyjść specjalista od projektowania wnętrz. Wiele biur projektowych jak np. Ip-design.pl pomoże nam z urządzeniem wnętrza naszego jachtu. Zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i zdecydowanie warto wybrać kogoś, kto ma minimum żeglarskiego doświadczenia, więc zrozumie poziom komplikacji związany z aranżacją wnętrza na jachcie. Zależnie od rozmiarów i dzielności morskiej taki jacht może służyć zarówno na wodach śródlądowych, jak i w czasie dalszej morskiej podróży. Dlatego powinien zostać zaprojektowany w sposób, który zapewnia maksymalną wygodę nie tylko w czasie sprzyjającej, ładnej pogody, ale także podczas silniejszego wiatru i fal. Na portalu https://www.tawernaskipperow.pl można przeczytać, że również istotne jest także bezpieczeństwo na pokładzie, więc konieczne jest znalezienie sposobów na zabezpieczenie wszystkich mebli i przedmiotów albo poprzez przymocowanie ich na stałe do podłóg i ścian, albo przez zabezpieczenie ich przed przesuwaniem i spadaniem, oraz odpowiednie ułożenie ich w szafkach i schowkach.

Gdzie znaleźć meble i dekoracje?

jachty Znalezienie odpowiednich, gotowych mebli będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Ze względu na specyfikę budowy jachtu i różnorodne urządzenie, konieczne będzie zdanie się na specjalistów, którzy mogą takie rzeczy dla nas wykonać. Ma to jednak swoje zalety: szafki i inne meble na zamówienie będą idealnie dopasowane do wnętrza i jego układu, a więc będą bardzo wygodne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Co ważne, będą także unikalne, zrobione dokładnie według naszego gustu i dopasowane do całości wystroju. Spójne wnętrze to jedna z cech luksusowego wystroju, a więc warto zadbać o to, aby wszystko maksymalnie dobrze do siebie pasowało. Oczywiście meble na wymiar, które oferują firmy takie jak np. wyszecki-musial.pl będą droższe niż ewentualne, gotowe rzeczy – jednak ostatecznie mając wybór między meblami gotowymi a tymi tworzonymi na konkretne zamówienie, lepiej zdać się na te drugie.

Jak powinny być wykonane meble na jachcie?

projektowanie wnętrzMeble na jachcie powinny zostać nie tylko wykonane elegancko i troską o detale, ale także w sposób gwarantujący wygodę ich użytkowania. Istotne są także użyte do ich wykonania materiały: choć teoretycznie szanse na ich uszkodzenie czy zalanie są relatywnie niskie, to lepiej zdać się na materiały twarde i w jak najmniejszym stopniu podatne na szkodliwy wpływ wilgoci. Najpopularniejsze gatunki drewna wykorzystywane na statkach to:

  • mahoń właściwy – drogi materiał, mało dostępny, ale bardzo dekoracyjny; idealnie sprawdza się w meblarstwie;
  • mahoń afrykański – tańszy niż mahoń właściwy, cechuje go większa różnorodność kolorystyczna;
  • teak, szczególnie popularny na pokładowe klepki ze względu na odporność na ścieranie;
  • cedr, zwłaszcza cedr kanadyjski – wyróżnia się pięknym zapachem, popularny materiał na poszycie kadłuba;
  • samba – drewno lżejsze od cedru, stosunkowo tanie;
  • balsa – bardzo lekkie i elastyczne, wykorzystywane do produkcji mebli, które można okleinować szlachetniejszymi gatunkami drewna;
  • gatunki europejskie: dąb, jesion, choć ich popularność jest niższa niż wyżej wymienionych gatunków egzotycznych.

Nie samymi meblami żeglarz żyje

osprzęt żeglarskiEleganckie wyposażenie i dekoracje wykonane na zamówienie z najlepszych materiałów i według zaleceń najlepszego projektanta to jeszcze nie wszystko. Według portalu żeglarskiego magazynwiatr.pl na każdym statku bezpieczeństwo żeglugi powinno stać na pierwszym miejscu. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia budowa całego jachtu, jego właściwe ożaglowanie i napęd. Kolejna ważna rzecz to odpowiednio dobrana załoga, która poradzi sobie z żeglugą nie tylko w czasie ładnej pogody, ale także przy sztormie oraz w czasie trudnych manewrów w porcie. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczne nawigowanie oraz odpowiednie wyposażenie na wypadek konieczności opuszczenia jachtu lub wypadnięcia za burtę. Na pokładzie nie może zabraknąć kamizelek i kół ratunkowych czy innego sprzętu ratunkowego. Potrzebne są też sygnały dźwiękowe, ponton i odpowiednie ubrania żeglarskie – te ostatnie mają za zadanie chronić przed niepogodą, gdy zimno i silny wiatr utrudniają pracę i poruszanie się na pokładzie. Odpowiednie wyposażenie jachtów to także przyrządy i urządzenia nawigacyjne, echosondy, odbiorniki GPS, radio i radiotelefony, i inne. Elektronika jachtowa to kolejna z rzeczy, na której nie warto oszczędzać: wszystkie urządzenia muszą dobrze spełniać swoje zadania, ponieważ od nich zależy bezpieczeństwo załogi i pasażerów, a także możliwość wysłania wezwania o pomoc i dawania sygnałów pomocnych w odnalezieniu statku. Wybierając luksusowe meble i dekoracje nie zapominajmy o wyborze równie dobrej elektroniki. Znaleźć taką można w wielu sklepach również internetowych jak np. w maristo.pl. Znaleźć w takich sklepach można cały osprzęt jak i akcesoria, które ułatwią żeglowanie.

Podsumowując

Znalezienie odpowiedniego wyposażenia jachtu wcale nie jest łatwe, a znalezienie go w wersji luksusowej – jest jeszcze trudniejsze. Jeśli jednak stać nas na luksus, to z pomocą przyjdą specjaliści od projektowania, urządzania i wykonywania takich wnętrz na zamówienie. Wyremontowany, elegancko i bezpiecznie urządzony jacht, wyposażony w najnowsze osiągnięcia technologii, będzie dla nas powodem do dumy i sposobem na relaks na wodzie, zarówno na jeziorach, jak i na morzu.